Wyjaśnienie skonteneryzowanego systemu magazynowania energii o pojemności 1 MWh (H098)

Spis treści

Wyjaśnienie skonteneryzowanego systemu magazynowania energii o pojemności 1 MWh (H098)

A Kontenerowy system magazynowania energii 1 MWh to kompletna bateryjna instalacja magazynowania energii zbudowana wewnątrz standardowego kontenera transportowego 20 stóp, a huadaenergy H098-1MWh mieści 1 005,3 kWh pojemności LiFePO4, przekształtnik PCS 500 kW, trójpoziomowy BMS oraz testy fabryczne FAT w masie 16,2 tony, transportowalnej drogą lądową, kolejową lub morską. Niniejszy przewodnik wyjaśnia prostym językiem, co faktycznie oznaczają kluczowe parametry techniczne, jak 6 000 cykli przekłada się na lata eksploatacji, jak trójpoziomowy BMS chroni Twoją inwestycję oraz które certyfikaty – IEC, UN38.3, MSDS i RoHS – należy zweryfikować przed importem.

Huada H098-1MWh 20-stopowy konteneryzowany system magazynowania energii, 500 kW 1005,3 kWh BESS LiFePO4 z trójpoziomowym BMS i żywotnością ponad 6000 cykli
huadaenergy H098-1MWh: 1 005,3 kWh magazynowania LiFePO4 w standardowym kontenerze 20 stóp, moc znamionowa 500 kW, ponad 6 000 cykli.

Ostatnia aktualizacja: 2026-11-01

Czym jest kontenerowy system magazynowania energii 1 MWh?

Kontenerowy system magazynowania energii 1 MWh to wstępnie okablowana i przetestowana bateryjna instalacja magazynowania energii, która integruje pakiety bateryjne, przekształtnik energoelektroniczny (PCS), system zarządzania bateriami (BMS), system zarządzania energią (EMS), system gaszenia pożaru i zarządzanie cieplne wewnątrz jednego standardowego kontenera ISO 20 stóp. Ponieważ każdy komponent jest instalowany i uruchamiany w fabryce, prace na miejscu ograniczają się do przygotowania fundamentu, podłączenia kabli i przyłączenia do sieci.

Co znajduje się wewnątrz kontenera?

Po otwarciu drzwi H098-1MWh można znaleźć pięć bloków funkcjonalnych współpracujących ze sobą:

  • Szafy bateryjne LiFePO4: bank baterii 1 680 Ah / 598,4 V o mocy znamionowej 1 005,3 kWh, zbudowany z ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych wybranych ze względu na stabilność termiczną i długi cykl życia.
  • PCS (przekształtnik energoelektroniczny): o mocy znamionowej 500 kW ze zdolnością szczytową 550 kW, przekształcający prąd stały banku baterii na trójfazowy prąd przemienny 400 V (-20% do +15%).
  • Trójpoziomowy BMS: wielopoziomowa ochrona na poziomie ogniwa, modułu i systemu z monitorowaniem termicznym w czasie rzeczywistym i izolacją zwarć.
  • EMS: planuje ładowanie i rozładowywanie zgodnie z taryfami lub dyspozycją zakładu energetycznego, raportując do platformy chmurowej przez 4G.
  • System gaszenia pożaru i chłodzenie: zintegrowane orurowanie gaśnicze i wentylacja utrzymują każdą szafę w bezpiecznym zakresie operacyjnym.

Nabywcy porównujący klasy pojemności mogą przejść na Kontenerowym magazynem energii ESS 250kW/500kWh lub przejść na kontenerowy ESS 1 MW/2 MWh – wszystkie cztery rozmiary (500 kWh / 1 MWh / 2 MWh / 3 MWh) mają tę samą architekturę, a wiele kontenerów można łączyć równolegle dla większych projektów.

Wnętrze kontenera H098-1MWh (huadaenergy) Szafy bateryjne LiFePO4 1 680 Ah / 598,4 V / 1 005,3 kWh Trójpoziomowy BMS Ochrona ogniwo – moduł – system PCS 500 kW (szczyt 550 kW) DC 467,5–682,5 V na AC 400 V 3-fazowy EMS + monitorowanie chmurowe Zdalne sterowanie 4G, lokalne RS485/CAN Gaszenie pożaru + chłodzenie Zintegrowane orurowanie i wentylacja Sieć / PV / agregat diesel Praca sieciowa, wyspowa off-grid, mikrosieć Schemat autorstwa huadaenergy, na podstawie opublikowanej topologii systemu H098-1MWh
Architektura systemu kontenerowego BESS H098-1MWh. Schemat autorstwa huadaenergy.

Kluczowe specyfikacje i co oznaczają

Poniższa tabela zawiera opublikowane parametry techniczne H098-1MWh i wyjaśnia, co każdy parametr oznacza dla rzeczywistego projektu, aby niespecjalistyczni nabywcy mogli porównywać oferty na równych zasadach.

ElementSpecyfikacja H098-1MWhCo to oznacza dla nabywców
Pojemność akumulatora1 680 Ah / 598,4 V (1 005,3 kWh)Wystarczająca do przesunięcia około 1 MWh energii na cykl – mniej więcej dzienne zużycie energii przez ponad 300 przeciętnych gospodarstw domowych
Moc znamionowa / szczytowa500 kW / 550 kWOkoło 2 godziny pracy przy mocy znamionowej; 550 kW pokrywa skoki rozruchowe silników
Typ bateriiLiFePO4 (LFP)Bez kobaltu i niklu; pod względem chemicznym najbardziej termicznie stabilna główna chemia litowa
Cykl życiaPonad 6 000 cykliPrzy jednym cyklu dziennie 6 000 cykli odpowiada ponad 16 latom codziennego cyklowania
Wyjście AC400 V (-20% do +15%), 722 A znamionowe722 A to naturalny prąd trójfazowy dla 500 kW przy 400 V, zgodny ze standardową aparaturą przemysłową
KomunikacjaLokalne RS485 / CAN; 4G do chmuryIntegruje się z istniejącym SCADA zakładu i umożliwia zdalne monitorowanie bez wizyt na miejscu
Wymiary / waga6 058 x 2 438 x 2 591 mm; 16 200 kgStandardowa stopa 20ft ISO – każdy dźwig, ciężarówka lub port obsługujący kontenery morskie może go obsłużyć
Temperatura pracyRozładowanie -20 do 50 C; ładowanie -5 do 50 C; przechowywanie 0 do 45 CObejmuje lokalizacje w gorącym klimacie; ładowanie jest ograniczone do -5 C, więc ładowanie w arktyczną zimę wymaga ogrzewanych obudów
CertyfikacjaIEC / UN38.3 / MSDS / RoHSObejmuje standardy systemowe, bezpieczeństwo transportu i zgodność z przepisami dotyczącymi substancji niebezpiecznych (patrz poniżej)

Co właściwie oznaczają 1 005,3 kWh i 6 000 cykli?

Liczby na karcie danych BESS opisują trzy różne rzeczy – ile energii jest zmagazynowane, jak szybko można ją przetwarzać i jak długo system wytrzyma – a H098-1MWh wypada dobrze pod każdym z tych względów. Zacznijmy od obliczeń pojemności: 1 680 Ah pomnożone przez 598,4 V równa się 1 005 312 Wh, dlatego system jest oceniany na 1 005,3 kWh. Podziel 500 kW mocy znamionowej przez 1 005,3 kWh, a otrzymasz współczynnik 0,5C – bateria rozładowuje pełną pojemność w około dwie godziny przy obciążeniu znamionowym, co jest typowym czasem trwania dla przemysłowych projektów szczytowego wyrównywania obciążenia i autokonsumpcji solarnej.

Żywotność cykliczna to miejsce, w którym tkwi ekonomika. H098-1MWh jest oceniany na ponad 6 000 cykli, a pomnożone przez 1 005,3 kWh na cykl daje to około 6 gigawatogodzin przepustowości energii w całym okresie eksploatacji z jednego kontenera. Przy jednym cyklu dziennie 6 000 cykli odpowiada ponad 16 latom codziennej eksploatacji. To także dlatego chemia LFP stała się branżowym standardem: BloombergNEF poinformował, że pakiety magazynów stacjonarnych osiągnęły średnio 70 USD/kWh w 2025 roku, co stanowi spadek o 45% rok do roku i najniższy poziom wśród wszystkich segmentów baterii, napędzany w dużej mierze skalą LFP (BloombergNEF, grudzień 2025).

Co oznacza 6 000 cykli przy jednym cyklu dziennie Lata codziennego cyklowania, oceniana żywotność cykliczna H098-1MWh 2.7 1 000 cykli 4.7 1 700 cykli* 16.4 6 000 cykli Lata = cykle / 365. *Pokazano 1 700 cykli dla skali. Wykres: huadaenergy.
Ocena ponad 6 000 cykli H098-1MWh odpowiada ponad 16 latom przy jednym cyklu dziennie. Wykres: huadaenergy.

Jak trójpoziomowy BMS chroni system?

Trójpoziomowy BMS chroni bank baterii na poziomie ogniwa, modułu i systemu, tak aby problem został wychwycony i odizolowany w najmniejszej możliwej skali, zanim wpłynie na cały kontener. Na poziomie ogniwa BMS monitoruje napięcie i temperaturę każdego ogniwa i utrzymuje ładowanie oraz rozładowanie w bezpiecznych granicach. Na poziomie modułu balansuje ogniwa, aby żadne pojedyncze słabe ogniwo nie obciążało szafy. Na poziomie systemu koordynuje wszystkie szafy, izoluje usterki i współpracuje z systemami gaszenia pożaru i chłodzenia.

Dla nabywców praktyczna różnica uwidacznia się w czasie dostępności i dokumentacji bezpieczeństwa. H098-1MWh jest wysyłany dopiero po pełnym fabrycznym teście odbiorczym (FAT), a lista zabezpieczeń obejmuje nadmierną temperaturę, nadnapięcie, nadprąd, przeładowanie, nadmierne rozładowanie, zwarcie obciążenia i przeciążenie. Zaawansowane zabezpieczenie antywyspowe z detekcją podcyklową i ride-through utrzymuje stabilność przyłączenia do sieci, co ma znaczenie, gdy zakład energetyczny wymaga certyfikowanego zachowania przy odłączeniu.

Certyfikacje wyjaśnione: IEC, UN38.3, MSDS i RoHS

Dokumentacja certyfikacyjna to część zakupu BESS, którą nabywcy najczęściej nie doceniają, a H098-1MWh wymienia cztery: IEC, UN38.3, MSDS i RoHS. Każda z nich odpowiada na inne pytanie innego organu – operatorów sieci, spedytorów, urzędników celnych i regulatorów importu – a wiedza o tym, co każda obejmuje, pomaga usunąć cztery typowe wąskie gardła projektu: zatwierdzenie przyłączenia, wysyłkę, odprawę celną i zgodność importową.

CertyfikacjaCo obejmujeDlaczego to ma znaczenie dla Twojego projektu
IECStandardy Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej dla systemów magazynowania energii elektrycznej (seria IEC 62933 reguluje bezpieczeństwo i wydajność ESS)Ramy referencyjne stosowane przez operatorów sieci i wykonawców EPC przy zatwierdzaniu przyłączenia i zgodności przetargowej
UN38.3Test transportowy ONZ (testy T.1-T.8) dla ogniw i baterii litowych; baterie litowe są wysyłane jako towary niebezpieczne klasy 9Bez podsumowań testów UN38.3 morscy i lotniczy spedytorzy nie przetransportują Twojego kontenera
MSDSKarta charakterystyki substancji (MSDS) opisująca chemię, zagrożenia i postępowanie awaryjneWymagana przez przewoźników, porty i służby ratownicze; standardowy dokument celny dla przesyłek litowych
RoHS 2.0Dyrektywa UE 2011/65/UE ograniczająca substancje niebezpieczne (ołów, rtęć, kadm, niektóre ftalany i inne) w sprzęcie elektrycznymWymagana do wprowadzania sprzętu na rynki UE i coraz częściej wpisywana do globalnych dokumentów przetargowych

Dwie praktyczne uwagi. Po pierwsze, wymagania certyfikacyjne różnią się w zależności od kraju i kodu sieci – strona produktu stwierdza, że certyfikaty mogą być dostarczone na żądanie w celu spełnienia określonych regionalnych wymagań sieciowych i projektowych, więc zawsze przed podpisaniem należy poprosić o ostemplowaną kartę danych i kopie certyfikatów do złożenia w przetargu. Po drugie, jeśli Twój rynek wymaga dodatkowych lokalnych oznaczeń lub zatwierdzeń przyłączenia, potwierdź je na etapie wyboru, a nie po dostawie, ponieważ dostosowanie po fakcie jest znacznie droższe niż uwzględnienie tego od początku.

Dlaczego to ma znaczenie teraz: era magazynowania 100 GW

Magazynowanie baterii przekroczyło historyczny próg w 2025 roku. Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała o 108 GW nowych magazynów baterii zainstalowanych globalnie, co stanowi wzrost o 40% rok do roku, a całkowita zainstalowana moc jest obecnie jedenaście razy większa niż w 2021 roku (IEA, Global Energy Review 2026). BloombergNEF naliczył 112 GW / 307 GWh dodatków magazynowania energii w 2025 roku i prognozuje około 158 GW / 459 GWh na 2026 rok (BloombergNEF, 2026). Ankieta BNEF dotycząca kosztów systemów magazynowania energii 2025 ustaliła globalną średnią cenę systemu pod klucz na 117 USD/kWh, co stanowi spadek o 31% w ciągu roku, a Ember oszacował poziomowany koszt magazynowania na 65 USD/MWh (Ember, 2025). Spadające ceny w połączeniu z kontenerami megawatogodzinowymi, takimi jak H098-1MWh, sprawiają, że 2-godzinne magazynowanie przemysłowe staje się bankowalne na coraz większej liczbie rynków każdego roku.

Wielkoskalowa farma fotowoltaiczna zasilająca konteneryzowany BESS, przedstawiająca magazynowanie energii 1 MWh w połączeniu z generacją PV
Skonteneryzowane jednostki BESS są najczęściej łączone z solarnymi instalacjami na skalę sieciową, aby przesunąć dzienną generację na wieczorne szczyty. Zdjęcie: Pexels #33537433, licencja Pexels.

Gdzie jest wdrażany 1MWh skonteneryzowany BESS?

1MWh skonteneryzowany BESS jest wdrażany wszędzie tam, gdzie zakład potrzebuje pojemności megawatogodzinowej, mocy klasy megawatowej i instalacji zewnętrznej bez budowy dedykowanego budynku baterii.

Redukcja szczytów fabrycznych i kontrola opłat za moc szczytową

Ciągłe linie produkcyjne płacą jedne z najwyższych opłat za zapotrzebowanie w dowolnej strukturze taryfowej. Kontener 500 kW / 1 005,3 kWh może pokryć szczytową część obciążenia fabryki przez około dwie godziny, wyrównując szczyt zapotrzebowania, na podstawie którego zakłady energetyczne wystawiają rachunki. Na rynkach z taryfami czasowymi EMS ładuje z sieci po cenach pozaszczytowych i rozładowuje w oknie szczytowym automatycznie.

Autokonsumpcja solarna i magazynowanie energii odnawialnej

Generacja PV osiąga szczyt w południe, podczas gdy obciążenia przemysłowe często osiągają szczyt rano i wieczorem. Magazynowanie nadwyżki generacji solarnej zamiast jej ograniczania zwiększa autokonsumpcję i obniża rachunki za energię elektryczną, a H098-1MWh łączy się z generacją solarną, sieciową i dieselowską w tym samym systemie.

Projekty off-grid, górnicze i mikrosieci

Kopalnie i odległe obciążenia przemysłowe potrzebują nieprzerwanego zasilania tam, gdzie sieć jest słaba lub nieobecna. H098-1MWh obsługuje tryby on-grid, off-grid wyspowy i mikrosieci w jednej jednostce, a istniejące generatory dieselowskie pozostają jako rezerwa, podczas gdy BESS skraca ich godziny pracy i zużycie paliwa. W przypadku projektów wymagających większej pojemności wiele kontenerów łączy się równolegle w większe instalacje – zacznij od modelu 1MWh i rozwijaj się, lub przejrzyj 2,5MWh chłodzony cieczą skonteneryzowany system dla zastosowań o wysokiej gęstości.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar skonteneryzowanego BESS

Wybór między rozmiarami kontenerów 500kWh, 1MWh, 2MWh i 3MWh sprowadza się do profilu obciążenia, struktury taryfowej i planu rozwoju. Przed złożeniem zapytania ofertowego przejdź przez tę listę kontrolną:

  • Profil obciążenia: wyeksportuj jeden miesiąc danych z licznika interwałowego i zidentyfikuj szczytowe zapotrzebowanie oraz energię powyżej linii docelowej – ta energia określa potrzebne kWh.
  • Czas trwania: szczytowe wyrównywanie obciążenia z ostrym, krótkim szczytem pasuje do 2-godzinnego czasu trwania (500 kW / 1 MWh); dłuższe wieczorne szczyty wymagają więcej energii na kW.
  • Przestrzeń i logistyka: kontener 20ft wymaga równego fundamentu, dostępu dla dźwigu i prześwitu dla drzwi; sprawdź dostęp do miejsca dla dostawy o masie 16 ton.
  • Kody sieci i certyfikacje: przed złożeniem zamówienia potwierdź z zakładem energetycznym i importerem wymaganą zgodność z IEC, dokumenty przewozowe UN38.3 oraz wszelkie lokalne oznaczenia.
  • Plan rozwoju: wiele kontenerów H098 można łączyć równolegle, więc rozpoczęcie od 1 MWh nie blokuje przyszłej rozbudowy do 2 MWh lub 3 MWh.
  • Monitorowanie: potwierdź integrację RS485/CAN z istniejącymi systemami zakładowymi oraz pokrycie monitorowania w chmurze 4G w Twoim regionie; elastyczny system dyspozytorskiego zarządzania mocą EMS automatycznie bilansuje SOC między jednostkami połączonymi równolegle.

Często zadawane pytania

Ile energii faktycznie magazynuje kontenerowy BESS o pojemności 1 MWh?

H098-1MWh magazynuje znamionowo 1 005,3 kWh – nieco ponad jeden megawatogodzinę – w swoim banku baterii LiFePO4 1 680 Ah / 598,4 V. Przy mocy znamionowej 500 kW dostarcza tę energię w ciągłym rozładowaniu przez około dwie godziny.

Co oznacza 6 000 cykli w latach eksploatacji?

6 000 cykli to znamionowa żywotność cykliczna do momentu, gdy bateria osiągnie 80% pierwotnej pojemności. Przy jednym pełnym cyklu dziennie 6 000 cykli odpowiada ponad 16 latom codziennej eksploatacji; projekty o rzadszym cyklu pracy charakteryzują się odpowiednio dłuższą żywotnością kalendarzową.

Czy kontener 1MWh może współpracować zarówno z instalacją solarną, jak i generatorem diesla?

Tak. System jest kompatybilny z fotowoltaiką, siecią energetyczną i generatorami diesla oraz przełącza się między trybem sieciowym, wyspowym trybem off-grid a pracą w mikrosieci. Istniejące agregaty prądotwórcze pracują nadal jako rezerwa, podczas gdy BESS skraca ich czas pracy i zmniejsza zużycie paliwa.

W jaki sposób kontener jest wysyłany i instalowany?

H098-1MWh jest dostarczany jako standardowy kontener ISO 20 stóp (6 058 x 2 438 x 2 591 mm, 16 200 kg) drogą lądową, kolejową lub morską z dokumentami przewozowymi UN38.3. Na miejscu wymaga przygotowanego fundamentu, podłączenia kabli i przyłączenia do sieci; każda jednostka przechodzi pełny test FAT przed wysyłką, a zespół huadaenergy wspiera odbiór na miejscu.

Jakie certyfikaty posiada H098-1MWh?

Zgodnie z informacjami na stronie produktu system jest certyfikowany zgodnie z normami IEC i posiada zgodność UN38.3, MSDS oraz RoHS. Certyfikaty mogą być udostępnione na życzenie, aby spełnić określone regionalne wymagania sieciowe i projektowe – poproś o ostemplowaną kartę danych do złożenia oferty przetargowej.

Czy można połączyć wiele kontenerów 1MWh w celu realizacji większego projektu?

Tak. Wiele kontenerów H098 można łączyć równolegle na potrzeby większych projektów energetycznych, więc można rozpocząć od 1 MWh i rozwijać system. Seria huadaenergy obejmuje rozmiary 500 kWh, 1 MWh, 2 MWh i 3 MWh z dostosowaniem OEM/ODM pojemności, mocy i protokołów dla wykonawców EPC i dystrybutorów.

O huadaenergy

huadaenergy (Huizhou Huada Technology) produkuje konteneryzowaną serię ESS H098, szafowe BESS, domowe baterie do magazynowania energii, pakiety baterii LiFePO4 i stacje ładowania pojazdów elektrycznych, z wsparciem OEM/ODM dla wykonawców EPC, dystrybutorów i instalatorów. Każdy kontener przechodzi pełny fabryczny test odbiorczy przed wysyłką, a nasi inżynierowie wspierają przyłączenie do sieci, wdrożenie na platformie chmurowej i odbiór na miejscu na całym świecie. Przeglądaj pełną stronę produktu H098-1MWh lub skontaktuj się z zespołem huadaenergy pod adresem sales@huadaenergy.com / +86 138 2316 3795, aby poprosić o ostemplowaną kartę danych i wycenę dostosowaną do projektu.

Super! Udostępnij:

Dowiedz się, jak pomogliśmy 100 czołowym markom osiągnąć sukces.

Porozmawiajmy