315kWh Cabinet BESS: Przewodnik rynkowy 2026 dla nabywców z sektora C&I

Spis treści





Szafowy system BESS o pojemności 315 kWh: Przewodnik rynkowy 2026 dla nabywców z sektora C&I


315kWh Cabinet BESS: Przewodnik rynkowy 2026 dla nabywców z sektora C&I

Ostatnia aktualizacja: 2026-11-04

Rynek magazynowania energii akumulatorowej w sektorze komercyjnym i przemysłowym (C&I) ma wzrosnąć z 18,9 mld USD w 2026 r. do 59,1 mld USD do 2035 r., a segment szaf 315kWh znajduje się w centrum tej ekspansji. Dla fabryk, operatorów chłodni i placów ładowania pojazdów elektrycznych rozważających swoją pierwszą poważną inwestycję w magazynowanie energii, System magazynowania energii akumulatorowej H098-315kWh łączy 316,4 kWh energii i 150 kW zintegrowanej konwersji mocy w jednej chłodzonej powietrzem szafie zewnętrznej — bez robót budowlanych, bez oddzielnej obudowy PCS, bez obiegu chłodzenia cieczą wymagającego konserwacji. Niniejszy przewodnik analizuje dane rynkowe z 2026 r. stojące za tą decyzją, wyjaśnia kluczowe specyfikacje i szczegółowo opisuje certyfikaty IEC i SIRIM, które określają, gdzie szafa może być wdrożona.

System magazynowania energii w baterii o pojemności 315 kWh – szafa H098-315kWh ze zintegrowanym PCS o mocy 150 kW i baterią LiFePO4 o pojemności 316,4 kWh

Czym jest szafa BESS 315kWh?

Szafa BESS 315kWh to fabrycznie zintegrowany system magazynowania energii akumulatorowej, który łączy akumulator LFP, dwukierunkowy system konwersji mocy (PCS), system zarządzania energią (EMS) i zarządzanie cieplne w jednej obudowie przystosowanej do pracy na zewnątrz. H098-315kWh magazynuje 316,4 kWh (412 Ah przy platformie DC 768 V, zakres 672–864 V) i dostarcza 150 kW trójfazowej mocy AC przy 400 V, 3P+N+PE — wystarczająco, aby pokryć wieczorny szczyt średniej wielkości fabryki lub buforować kilka szybkich ładowarek DC.

Ponieważ akumulator, PCS i EMS są uruchamiane razem w fabryce, prace na miejscu ograniczają się do okablowania, podłączenia do sieci i uruchomienia. Obudowa o klasie IP55, chłodzona powietrzem, jest instalowana na równym podłożu przy użyciu standardowego sprzętu dźwigowego. Platforma H098 obejmuje 50, 100, 150, 215 i 315 kWh w ramach jednej architektury szafy, dzięki czemu obiekt może standaryzować się na jednej rodzinie produktów i skalować się etapowo.

ElementH098-315 kWhCo to oznacza dla kupujących
Energia znamionowa316,4 kWhOkoło pełnej wieczornej zmiany szczytowej dla średniego obciążenia 100 kW przez 3 godziny
Moc znamionowa150 kW (zintegrowany PCS)Czas trwania 0,47C ≈ 2,1 godziny przy pełnej moc
Bateria412 Ah, 768 V DC (672–864 V)Wysokonapięciowy łańcuch LFP, prąd ładowania/rozładowania 206 A
Wyjście AC3P+N+PE, AC 400 V, 50/60 Hz, 276 APodłączenie do standardowej dystrybucji przemysłowej
Wejście PVDo 240 kW, MPPT 200–950 V (maks. 850 V)Fotowoltaika dachowa podłącza się bezpośrednio, bez zewnętrznego MPPT
OchronaSzafa zewnętrzna IP55, chłodzona powietrzemBrak obiegu cieczy, brak konserwacji chłodziwa, brak ryzyka wycieku
Temperatura pracy.Rozładowanie −20 do 55 °C; ładowanie 0 do 50 °CPrzystosowana do instalacji zewnętrznej w gorącym klimacie (≤2 000 m n.p.m.)
Powierzchnia zabudowy2 153 × 1 297 × 2 414 mm, 3 500 kgTa sama obudowa co model 215 kWh, o 47% więcej energii
KomunikacjaRS485 / CAN, monitoring w chmurzeZdalne raportowanie parametrów, alarmów i energii

Dlaczego to ma znaczenie teraz: rynek magazynowania C&I w 2026 r.

Opłaty za moc szczytową — a nie zużycie energii — są obecnie głównym czynnikiem kosztowym skłaniającym nabywców z sektora C&I do magazynowania energii, a dane rynkowe z 2026 r. odzwierciedlają tę zmianę. Globe Market Research (wrzesień 2026) wycenia rynek BESS C&I na 18,9 mld USD w 2026 r., rosnący w tempie 13,5% CAGR do 59,1 mld USD do 2035 r. Trzy wnioski z tych badań są bezpośrednio istotne dla nabywców klasy szafowej: redukcja szczytowego zapotrzebowania to największy przypadek użycia z 32,5% udziałem w rynku; zakłady produkcyjne to największy typ obiektu z 31,2% udziałem; a chemia LFP ma 70% udział dzięki swojej stabilności termicznej i żywotności cykli. Samodzielne systemy za licznikiem stanowią 55,6% instalacji — dokładnie architektura szafy zewnętrznej obok transformatora.

Obraz makro potwierdza dynamikę. IEA Global Energy Review 2026 podaje, że globalne przyrosty magazynowania energii osiągnęły około 108 GW w 2025 r., co stanowi wzrost o około 40% rok do roku, przy dominacji chemii LFP w nowych wdrożeniach. W Chinach Narodowa Administracja Energii poinformowała o nowych mocach magazynowania energii przekraczających 140 GW do końca I kwartału 2026 r., z wyraźnym wsparciem politycznym dla magazynowania po stronie użytkownika i rozproszonego. Koszty również zmieniają się na korzyść nabywców: Battery Price Survey BloombergaNEF (grudzień 2025) podaje średnie ceny pakietów na poziomie 108 USD/kWh, przy czym pakiety do magazynowania stacjonarnego są najniższym segmentem na poziomie około 70 USD/kWh.

Rozmiar rynku BESS C&I, globalnieMld USD, prognoza 2026 vs 2035 (Globe Market Research, wrzesień 2026, CAGR 13,5%)18,9 mld USD202659,1 mld USD2035 (prognoza)13,5% CAGRsłupek obciętyŹródło: Globe Market Research, raport Commercial & Industrial BESS Market, wrzesień 2026

Dla szafy klasy 315kWh praktyczny wniosek jest taki, że segment średniej pojemności — poniżej 500 kWh na jednostkę, z założenia wieloszafowy — jest miejscem, od którego fabryki i obiekty komercyjne coraz częściej zaczynają. Pojedyncza szafa obsługuje redukcję szczytów i zasilanie rezerwowe dla większości średnich obciążeń; pojemność następnie skaluje się przez równoległe łączenie szaf, a nie przez przeprojektowanie systemu.

Platforma szafy H098: jedna architektura, pięć pojemnościZnamionowa energia na szafę, kWh (strony produktów huadaenergy, 2026)5050 kWh100100 kWh150150 kWh215215 kWh315315 kWhTa sama obudowa szafy dla modeli 215 kWh i 315 kWh: 2 153 x 1 297 x 2 414 mm

Zastosowania w rzeczywistych warunkach dla szafy 150kW/315kWh

H098-315kWh zarabia na siebie tam, gdzie energia elektryczna jest główną pozycją kosztową, a obciążenia pracują w sposób ciągły. Cele projektowe ze stron produktów — fabryki, chłodnie, centra handlowe, place ładowania pojazdów elektrycznych i parki przemysłowe — bezpośrednio odpowiadają segmentom rynku najszybciej rosnącym w 2026 r.

Wnętrze fabryki przemysłowej z linią produkcyjną, reprezentujące zakłady produkcyjne wykorzystujące szafowe systemy BESS do redukcji szczytowego zapotrzebowania

Zakłady produkcyjne i chłodnie

Szafa o mocy znamionowej 150 kW / 316,4 kWh może wyrównać poranny szczyt rozruchowy zakładu dwu- lub trzyzmianowego i przesunąć zużycie z sieci ze szczytowych na pozaszczytowe taryfy. Globe Market Research (2026) klasyfikuje produkcję jako największy segment magazynowania C&I z 31,2% udziałem według typu obiektu, a redukcję opłat za moc szczytową jako największy pojedynczy przypadek użycia z 32,5% udziałem. Dla operatorów chłodni z całodobową refrigeracją ta sama szafa służy jednocześnie jako zasilanie rezerwowe, które chroni wrażliwe na temperaturę zapasy podczas awarii.

Autokonsumpcja energii słonecznej z dachu komercyjnego

Wbudowany MPPT przyjmuje do 240 kW mocy PV przy maksymalnym napięciu wejściowym 850 V (zakres roboczy 200–950 V), dzięki czemu fotowoltaika dachowa ładuje baterię bezpośrednio bez zewnętrznego kontrolera. Zwiększa to dzienne zużycie własne i pozwala systemowi EMS arbitrażować między energią słoneczną, energią z sieci w godzinach pozaszczytowych a rozładowaniem w godzinach szczytu — konfiguracja solar-plus-storage, którą analitycy wskazują jako najszybciej rosnący typ instalacji C&I.

Place ładowania pojazdów elektrycznych

Place ładowania napotykają ograniczenia przyłączenia do sieci dokładnie wtedy, gdy wykorzystanie osiąga szczyt. Szafa 315 kWh buforuje chwilowy pobór kilku ładowarek DC 60–150 kW — takich jak stacje szybkiego ładowania CCS2 — redukując skoki zapotrzebowania, podczas gdy dostawa z sieci pozostaje w ramach zakontraktowanej mocy. W przypadku lokalizacji zdalnych lub o słabej sieci, 193kWh stacja ładowania EV poza siecią stosuje tę samą logikę szafy z zintegrowaną fotowoltaiką.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu budynku mieszkalnego, reprezentująca komercyjne wykorzystanie PV na potrzeby własne w połączeniu z szafowym magazynowaniem baterii

Certyfikacje wyjaśnione: IEC, UN38.3, RoHS i SIRIM

Certyfikacja decyduje o tym, czy szafa może zostać zaimportowana, podłączona i ubezpieczona na danym rynku — a H098-315kWh posiada listę norm (opublikowaną na stronie produktu), która obejmuje zarówno międzynarodowe benchmarki IEC, jak i krajowy znak Malezji. Poniżej wyjaśniono, czego faktycznie dotyczy każda pozycja.

Certyfikacja / normaZakresDlaczego ma to znaczenie dla nabywców
IEC 63056Wymagania bezpieczeństwa dla ogniw i baterii litowych wtórnych do systemów magazynowania energii elektrycznejPodstawowy benchmark bezpieczeństwa na poziomie ogniwa i baterii dla stacjonarnego magazynowania energii
IEC 62477-1Wymagania bezpieczeństwa dla systemów przekształtników energoelektronicznychObejmuje PCS 150 kW, nie tylko baterię
IEC 62933-5-2:2020Systemy magazynowania energii elektrycznej — bezpieczeństwo zintegrowanych z siecią systemów EESBezpieczeństwo na poziomie systemu dla pracy przyłączonej do sieci
IEC 62933-2-1:2017Parametry systemu EES i metody badańWspólny język testowy dla wydajności jednostki
EN 61000-6Normy odporności i emisji EMCZapobiega zakłóceniom elektroniki zakładowej
UN 38.3Badania transportowe (T.1–T.8) dla ogniw i baterii litowychObowiązkowe dla wysyłki morskiej i lotniczej; towary niebezpieczne klasy 9
RoHS 2.0 (2011/65/UE)Ograniczenie substancji niebezpiecznychWymagane do wprowadzenia na rynek UE
MSDSKarta charakterystyki materiału (MSDS)Dokumentacja dotycząca obsługi, przechowywania i reagowania w sytuacjach awaryjnych
SIRIM · MyHIJAU Mark (Malezja)Krajowa certyfikacja produktu i system zielonej etykietyPoświadczenie dostępu do rynku dla importu do Malezji i zielonych zamówień publicznych

Wpis dotyczący Malezji zasługuje na szczególną uwagę. We wrześniu 2025 r. SIRIM wraz z Ministerstwem Inwestycji, Handlu i Przemysłu (MITI) wydały pierwsze wydanie Wytycznych dotyczących certyfikacji i oznakowania bateryjnych systemów magazynowania energii, obejmując baterie magazynujące systemem certyfikacji produktu. Określa on dwie ścieżki: certyfikację Type 5 (badania typu plus audyt fabryczny, ważność jednoroczna z corocznym nadzorem, odpowiednia dla ciągłych programów eksportowych) oraz certyfikację partii Type 1B (pobieranie próbek i badania przy każdej dostawie, odpowiednia dla małych lub próbnych wolumenów). Zagraniczni producenci muszą wyznaczyć firmę zarejestrowaną w Malezji jako lokalnego wnioskodawcę, a certyfikowane produkty muszą nosić etykietę bezpieczeństwa SIRIM z kodem QR i numerem seryjnym. Posiadanie certyfikacji SIRIM przed wprowadzeniem tego wymogu — oraz powiązanego zielonego znaku MyHIJAU stosowanego w zamówieniach na technologie zielone i programach zachęt — istotnie skraca ścieżkę importu dla malezyjskich wykonawców EPC i dystrybutorów.

Jak wybrać odpowiedni szafowy ESS

Wybór między szafą 315 kWh, szafą 215 kWh a systemem kontenerowym sprowadza się do profilu obciążenia, struktury taryf i ograniczeń lokalizacyjnych. Przed złożeniem zapytania ofertowego należy skorzystać z poniższej listy kontrolnej:

  • Dobieraj rozmiar na podstawie obciążenia, a nie okrągłej liczby. Pobierz dwanaście miesięcy danych interwałowych; szczyt zapotrzebowania (kW) określa moc znamionową, dzienne wahanie energii (kWh) określa pojemność.
  • Sprawdź punkt pracy. 150 kW na 316,4 kWh to około 2,1 godziny magazynowania — odpowiednie do redukcji szczytów i arbitrażu, podczas gdy dłuższe podtrzymanie zasilania sprzyja kontenerowi 500 kWh lub systemom kontenerowym 1 MW/3 MWh.
  • Dopasuj certyfikacje do swojego rynku. Zweryfikuj pokrycie IEC 63056 / IEC 62477-1 / IEC 62933 pod kątem odbioru systemu, UN 38.3 pod kątem wysyłki oraz znaki krajowe, takie jak SIRIM dla Malezji, przed złożeniem zamówienia, a nie po nim.
  • Potwierdź projekt termiczny. Chłodzenie powietrzem obniża koszty O&M; zweryfikuj zakres temperatur szafy (tutaj −20 do 55 °C przy rozładowaniu) względem klimatu lokalizacji.
  • Zaplanuj ścieżkę rozbudowy. Jedna platforma szafy obejmująca 50–315 kWh pozwala na późniejsze łączenie jednostek równolegle bez zmiany dostawcy lub protokołów komunikacyjnych.
  • Poproś o opieczętowaną kartę danych. Zgłoszenia przetargowe wymagają certyfikowanych parametrów, a nie liczb z broszury — należy zażądać karty danych wraz z ofertą.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje system magazynowania energii w baterii o pojemności 315 kWh?

Ceny systemów różnią się w zależności od rynku, konfiguracji i zakresu certyfikacji, dlatego każdą pojedynczą wartość należy traktować ostrożnie. Jako punkt odniesienia, Battery Price Survey 2025 BloombergaNEF podał średnie ceny pakietów do magazynowania stacjonarnego na poziomie około 70 USD/kWh, a ceny systemów pod klucz stanowią wielokrotność kosztu pakietu po uwzględnieniu PCS, obudowy, EMS i instalacji. Należy zażądać wyceny specyficznej dla projektu wraz z opieczętowaną kartą danych.

Jakie certyfikaty posiada szafa H098-315kWh?

Zgodnie ze stroną produktu, jest on certyfikowany na zgodność z IEC 63056, IEC 62477-1, IEC 62933-5-2:2020, IEC 62933-2-1:2017 i EN 61000-6, z RoHS 2.0, UN 38.3 i MSDS dla transportu i zgodności, a także z malezyjską certyfikacją SIRIM i znakiem MyHIJAU. Dokumenty certyfikacyjne należy zażądać wraz z kartą danych do celów przetargowych.

Czy potrzebuję certyfikacji SIRIM, aby importować BESS do Malezji?

Zgodnie z wytycznymi SIRIM–MITI z września 2025 r. dotyczącymi bateryjnych systemów magazynowania energii, produkty są certyfikowane w ramach Systemu Certyfikacji Produktu poprzez ścieżki Type 5 (audyt fabryczny) lub Type 1B (partia), a zagraniczni producenci potrzebują lokalnego wnioskodawcy zarejestrowanego w Malezji. Status egzekwowania przechodzi w kierunku obowiązkowej certyfikacji, dlatego przed wysyłką należy potwierdzić aktualne wymagania z SIRIM lub swoim importerem.

Czy szafa może być podłączona bezpośrednio do instalacji fotowoltaicznej na dachu?

Tak. Wbudowany MPPT przyjmuje do 240 kW mocy PV z zakresem roboczym 200–950 V i maksymalnym napięciem wejściowym 850 V, więc większość komercyjnych instalacji dachowych podłącza się bezpośrednio. Ładowanie z PV i ładowanie z sieci w godzinach pozaszczytowych mogą przebiegać równolegle pod kontrolą EMS.

Jaki jest cykl życia modelu H098-315kWh?

Konkretna wartość żywotności cyklicznej nie jest opublikowana na stronie produktu i nie podajemy liczb, których nie możemy uzasadnić. Platforma baterii LFP jest zaprojektowana do codziennego cyklowania w zastosowaniach C&I; należy zażądać planu gwarancyjnego i podstawy badań żywotności cyklicznej wraz z ofertą, aby warunki gwarancji były jasne przed zakupem.

Ile czasu zajmuje instalacja w porównaniu z konteneryzowanym BESS?

Ponieważ bateria, PCS i EMS są dostarczane fabrycznie uruchomione w jednej szafie IP55, instalacja wymaga jedynie przygotowania podłoża na równej powierzchni, prowadzenia kabli, przyłączenia do sieci i uruchomienia — zazwyczaj to ułamek czasu montażu na miejscu w porównaniu z projektem kontenerowym, bez robót budowlanych i wtórnej integracji. Dokładne harmonogramy zależą od gotowości elektrycznej lokalizacji.

O huadaenergy

Huada Technology (huadaenergy) produkuje litowo-jonowe produkty do magazynowania energii — od przenośnych stacji zasilania i baterii domowych po szafowe i kontenerowe systemy C&I — w swojej bazie produkcyjnej w Huizhou w Chinach. Każda szafa H098 przechodzi pełne testy FAT przed wysyłką, jest pakowana w wzmocnione opakowanie eksportowe ze standardowymi punktami podnoszenia i jest wspierana dokumentacją celną oraz pomocą w odbiorze na miejscu. Konfiguracja OEM/ODM jest dostępna w ramach platformy H098. Aby zażądać opieczętowanej karty danych H098-315kWh, dokumentów certyfikacyjnych lub wyceny projektu, skontaktuj się z zespołem sprzedaży huadaenergy.

—

Ostatnia aktualizacja: 2026-11-04



Super! Udostępnij:

Dowiedz się, jak pomogliśmy 100 czołowym markom osiągnąć sukces.

Porozmawiajmy